CECAFA 2019: Mudavadi makes final cut as Kimanzi names team

Harambee Stars head coach Francis Kimanzi has named his final 20-man squad for the upcoming CECAFA Senior Challenge Cup set to be held in Uganda, and starting this weekend.

Making a final national team cut for the first time is Kakamega Homeboyz’s Moses Mudavadi who was a surprise call-up from the initial list.

Coach Kimanzi goes with two goalkeepers- Ulinzi Stars’ Timothy Odhiambo and Western Stima’s Samuel Odhiambo.

Joash Onyango makes the cut among the six defenders named in the national team and Sweden-based Anthony Wambani is the only foreign-based player in the unit.

The Kenyan Premier League’s leading scorer Timothy Otieno of Tusker FC and Oscar Wamalwa of Ulinzi Stars have been selected for prime goal-scoring duties for the Stars.

Goalkeepers

Timothy Odhiambo (Ulinzi Stars), Samuel Odhiambo (Western Stima)

Defenders

Johnstone Omurwa (Wazito), Joash Onyango (Gor Mahia), Daniel Sakari (Kariobangi Sharks), Andrew Juma (Mathare United), David Owino (Mathare United), Samuel Olwande (Kariobangi Sharks)

Midfielders

Anthony Wambani (Vasalunds IF), Roy Okal (Mathare United), Kenneth Muguna (Gor Mahia), Musa Masika (Wazito), Abdallah Hassan (Bandari), Moses Mudavadi (Kakamega Homeboyz), Lawrence Juma (Gor Mahia), Whyvone Isuza (AFC Leopards), Kevin Kimani (Mathare United), Cliffton Miheso (Gor Mahia)

Forwards

Oscar Wamalwa (Ulinzi Stars), Timothy Otieno (Tusker)

Kenya is pooled in Group B alongside Tanzania, Sudan and Zanzibar unlike before where Kimanzi’s men had been in Group C alongside Djibouti, Tanzania, and Zanzibar. Stars start their title defense against Tanzania on Sunday 8 December.

Here’s the group stages roster;

  1. Djibouti vs Somalia (Saturday, December 7, 2019, Kampala)
  2. Uganda vs Burundi (Saturday, December 7, 2019, Kampala)
  3. Zanzibar vs Sudan (Sunday, December 8, 2019, Kampala)
  4. Kenya vs Tanzania (Sunday, December 8, 2019, Kampala)
  5. Burundi vs Eritrea (Monday, December 9, 2019, Kampala)
  6. Somali vs Uganda (Monday, December 9, 2019, Kampala)
  7. Sudan vs Kenya (Tuesday, December 10, 2019, Kampala)
  8. Tanzania vs Zanzibar (Tuesday, December 10, 2019, Kampala)
  9. Eritrea vs Uganda (Wednesday, December 11, 2019, Kampala)
  10. Burundi vs Djibouti (Wednesday, December 11, 2019, Kampala)
  11. Djibouti vs Eritrea (Friday, December 13, 2019, Kampala)
  12. Eritrea vs Somali (Friday, December 13, 2019, Kampala)
  13. Kenya vs Zanzibar (Saturday, December 14, 2019, Kampala)
  14. Sudan vs Tanzania (Saturday, December 14, 2019, Kampala)
  15. Somali vs Burundi (Sunday, December 15, 2019, Kampala)
  16. Uganda vs Djibouti (Sunday, December 15, 2019, Kampala)